Mity o Polsce rozpowszechniane przez prorosyjskie podmioty w Gruzji

სტატია გამოქვეყნებულია Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa მიერ და წარმოადგენს აღნიშნული ორგანიზაციის საკუთრებას (c) https://infowarfare.pl/2022/10/03/mity-o-polsce-rozpowszechniane-przez-prorosyjskie-podmioty-w-gruzji/

Mit numer 1:  Polska zamierza zaanektować Ukrainę

W rosyjskojęzycznych mediach ukazała się wypowiedź Jakowa Kedmiego, propagandowego politologa Kremla, który stwierdził, że Polska planuje wprowadzić na Zachodnią Ukrainę dwie brygady WP i przejąć kontrolę nad zachodnimi regionami kraju. Jednocześnie stacjonujące tam jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy zostaną przeniesione na linię frontu w Donbasie. Kedmi twierdzi, że ma informacje wprost od polskiego wywiadu.

Pomimo tego, że ta fakenews pojawił się dość dawno i został rozpowszechniony już w lipcu, niektórzy gruzińscy prorosyjscy/antyzachodni użytkownicy Facebooka opierają się na tych „wiadomościach” i rozwijają narrację: „to tylko kwestia czasu, kiedy Polska zaanektuje Ukrainę”.

Mit numer 2:  Polska przygotowuje się do zemsty (przyspieszenia “historycznej sprawiedliwości”)

Kilku gruzińskich użytkowników Facebooka zaczęło rozpowszechniać przekaz dezinformacyjny, zgodnie z którym, po usunięciu ukraińskich flag z komunikacji miejskiej w Warszawie na ulicach zawisły plakaty ukazujące polskiego generała Jarosława Mikę. Wpisowi towarzyszą zdjęcia udostępnione przez kanał Telegram Głos Mordoru (Голос Мордора) przedstawiające polskiego generała Jarosława Mikę z cytatem: „Czas przypomnieć sobie historię”.

Mit numer 3: Polacy są tak zirytowani Ukraińcami, że znakują radiowozy literą Z.

Kilku gruzińskich użytkowników Facebooka zaczęło rozpowszechniać treść dezinformacyjną, zgodnie z którą, Polacy tak bardzo nienawidzą Ukraińców, iż w celu wyrażenia swoich poglądów malują symbole „Z” na wozach policyjnych. Zgodnie z tym przekazem, dopóki polski rząd nakłada sankcje na Rosję, polska policja utożsamiana jest ze wsparciem udzielanym przez Polskę Ukrainie (bunt wobec rządu sprowadza się więc do buntu przeciwko policji). Przekaz był rozpowszechniany w postaci postów tworzonych na Facebooku przez kilku rosyjskich użytkowników.

Mit numer 4:  Przodkowie polskich przywódców byli nazistami

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że dziadek prezydenta RP Andrzej Duda był rzekomo jednym z przywódców Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) – Mychajło Duda. Według opisów dołączonych do opublikowanych zdjęć Mychajło Duda był przyjacielem Stepana Bandery i przekazał swoje nazistowskie idee wnukowi.

Mit numer 5:  ZSRR nie ma żadnego związku ze zbrodnią katyńską

W internetowym magazynie „Gruzja i świat” Grigol Oniani opublikował artykuł pod tytułem „Stalin w II wojnie światowej”. W artykule Grigol Oniani opowiada o polskich oficerach i inteligencji rozstrzelanych w 1940 r. przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych w lesie katyńskim w Polsce. Według Onianiego „po gorączkowych poszukiwaniach” nikt nie znalazł dokumentu, który choćby pośrednio potwierdzał udział NKWD w masowych mordach na ludności polskiej w Katyniu.

Mit numer 6:  Polacy byli nazistami i współpracowali z Adolfem Hitlerem

Aby wesprzeć tę narrację, prorosyjscy użytkownicy Facebooka wykorzystali wideo zamieszczone na rosyjskojęzycznej stronie internetowej Sputnik-Georgia (artykuł autorstwa Armena Gaspariana), w którym wspomina się o “podarunku Stalina” dla Polski (zachodnie ziemie III RP) i zauważa, że Polska planuje rzekomo budowę pomnika ku czci A. Hitlera na znak wdzięczności.

Autor: dr Grigol Julukhidze

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2022”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s