Fałszywe informacje o Polsce udostępnione przez niektórych użytkowników Facebooka w Gruzji

სტატია გამოქვეყნებულია Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa მიერ და წარმოადგენს აღნიშნული ორგანიზაციის საკუთრებას 

(c) https://infowarfare.pl/2022/09/02/falszywe-informacje-o-polsce-udostepnione-w-gruzji/

1.  Fałszywy dokument, rzekomy rozkaz wydany przez polskiego generała był aktywnie rozpowszechniany w gruzińskim segmencie Internetu. Chodzi o rozkaz rzekomo podpisany przez generała Jarosława Mikę, w którym stwierdza się, iż polskie wojska muszą być postawione w stan gotowości bojowej, aby móc zająć cele strategiczne w dwóch ukraińskich obwodach, lwowskim i wołyńskim. „Wojsko polskie gotowe jest wysłać wojska do Galicji i Wołynia. Aby to zrobić, Polacy postawili swoje bataliony w pogotowiu” – piszą użytkownicy mediów społecznościowych.

Użytkownicy Facebook-a twierdzą, że ten dokument został opublikowany przez Główny Zarząd Służb Wywiadu Ukrainy, o czym rzekomo świadczy znak ukraińskiego wywiadu.

Sztab Generalny RP zaprzeczył autentyczności tego dokumentu: Zauważyliśmy ten dokument na kilku kontach na Twitterze. To fałszywy rozkaz polskiego Sztabu Generalnego. Cały dokument jest FAŁSZYWY. Obserwujemy coraz więcej takich podrobionych dokumentów wojskowych w języku polskim rozpowszechnianych przez środki masowego przekazu. NIE UDOSTĘPNIAJ FAŁSZYWYCH WIADOMOŚCI!!

Ten „dokument” został udostępniony przez dziesiątki Gruzinów na Facebooku, ale skala kampanii dezinformacyjnej była ograniczona i nie wpłynęła na opinię publiczną (nie wywołała żywiołowej dyskusji).

2.  Rosyjskojęzyczni użytkownicy Facebooka udostępnili nagranie wideo z wystąpieniem polskiego prezydenta, na którym widać Andrzeja Dudę klęczącego przed pomnikiem. Zgodnie z załączonym opisem, Andrzej Duda klęczał pod pomnikiem „Ukraińskiej Powstańczej Armii” (UPA) na warszawskim cmentarzu – de facto rzecz dotyczyła grobów żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej (sojuszników II RP z okresu wojny polsko-bolszewickiej). Zgodnie z ich narracją, polski rząd ignoruje kwestię masowych mordów na polskich cywilach dokonanych przez UPA w ubiegłym wieku, a próby rządu RP dot. poszukiwania prawdy historycznej są wyłącznie fikcją.

Wiadomość tę udostępniło kilku gruzińskich użytkowników Facebooka (osoby powielające treści antyzachodnie i prorosyjskie) – skala tej kampanii była mocno ograniczona, nie miała wpływu na opinię publiczną.

Przykład wpisu:

Польский президент  Дуда стал на колено и возложил венок к памятнику т.н. воинов УПА на Варшавском кладбище.
Польскому руководству все равно на то, что УПА в прошлом веке совершило массовое уничтожение этнического польского гражданского населения.


Кажется, ему нужна “таблетка для памяти

„Polski prezydent Duda uklęknął i złożył wieniec pod pomnikiem tzw. żołnierzy UPA na warszawskim cmentarzu. Kierownictwu państwa polskiego jest obojętne to, że UPA w ostatnim stuleciu dokonała masowych mordów na etnicznie polskiej ludności cywilnej. 

Wygląda na to, że potrzebuje pigułki na pamięć”

3.  Giorgi Kiknadze, gość „Komentarza dnia” (program prokremlowskiej telewizji Alt-Info) i członek prorosyjskiej partii politycznej „Ruch Konserwatywny” – powiedział, że Ukraina ponosi poważne straty militarne, dlatego, stara się jak najlepiej zmobilizować ludzi i gonić ich na ulicach, by zatrzymać i zmusić do służby wojskowej. Kiknadze twierdzi również, że W. Zełenski rzekomo zaapelował do prezydenta RP Andrzeja Dudy o rozpoczęcie procesu deportacji Ukraińców w wieku od 18 do 60 lat mieszkających w Polsce.

Autor: dr Grigol Julukhidze

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2022”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s